Sezon grzewczy na start

W tym roku lato skończyło się właściwie z nadejściem pierwszego września. Temperatura znacznie się obniżyła, a słońca jest tyle, co na lekarstwo. W nocy często nie mamy nawet 10 stopni Celsjusza. W związku z tym już niebawem trzeba będzie pomyśleć o uruchomieniu ogrzewania.

Bloki ogrzewają najczęściej miejskie kotłownie. Duża część domków jednorodzinnych jest ogrzewana piecami na paliwa stałe. Do najpopularniejszych należą węgiel we wszystkich odmianach, drewno i jego pochodne oraz biomasa.
Skład opału oferuje wszystkie typy paliw. Węgiel możemy nabyć w postaci miału, w rozmiarach kostka, orzech i groszek. W piecach ze specjalnymi podajnikami stosuje się specjalnie przygotowaną odmianę węgla zwaną ekogroszkiem. Nieco mniej szkodliwe od ogrzewania węglowego jest stosowanie drewna i jego pochodnych, na przykład pelletu. Jest on wytwarzany z trocin w specjalnych maszynach prasujących, podobnych nieco do klasycznych maszynek do mielenia mięsa.
Droższym, ale o wiele bardziej ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń jest zastosowanie pompy ciepła wodnej lub powietrznej. Do wytworzenia pożądanej temperatury wykorzystuje ona ciepło geotermalne lub dzięki zamontowanym specjalnym turbinom również siłę wiatru. W celu ogrzewania wody warto zainwestować w zakup solarów, które wykorzystują ciepło pochodzące ze słońca.
Docelowe źródło ciepła w naszym domu należy wybrać już na etapie projektu. Ponieważ każdy sposób wiąże się z zastosowaniem innych rozwiązań. Z myślą o przyszłości warto wybierać ekologiczne systemy grzewcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *