Przygotowania do zimy

W większości polskich domów można znaleźć jakiś piec. W niektórych instalacja grzewcza jest nowoczesna i zmodernizowana, tam materiałem opałowym jest często ekogroszek. Jednak wciąż w wielu rodzimych gospodarstwach domowych znajdują się tradycyjne piece, zasilane węglem.

Wszędzie tam, gdzie jakiś piec działa, trzeba wyposażyć się w materiał grzewczy. Od lat trwa zażarta dyskusja na temat różnorakich zalet oraz wad poszczególnych z nich. Jeżeli coś jest efektywne i nie wymaga dużego zaangażowania, jak chociażby olej opałowy, to zapewne jest drogie. Znacznie tańszy pozostaje tradycyjny węgiel. Co ciekawe jednak, choć Polska podobno na nim stoi, to jednak ten znad Wisły jest dosyć drogi.

Często bardziej od jego zakupu w polskich kopalniach opłaca się importowanie tego surowca zza granicy. O węglu ostatnio w ogóle dużo się mówi. Głównie w kontekście wpływu jego spalania na stan środowiska oraz zdrowie ludzi. Kraków jest miastem, które szczególnie często przytacza się w tego rodzaju dyskusjach. Głównie dlatego, że właśnie tam smog czyni najwięcej szkód.

Nie ulega wątpliwości, że wpływ na taki stan tamtejszego powietrza ma specyficzne położenie miasta. Kiepska to jedna pociecha dla jego mieszkańców, którzy zdrowiem mogą przypłacić oddychanie powietrzem pozostawiającym tak wiele do życzenia. W ich przypadku przygotowania do zimy mogą już niedługo oznaczać nie tylko zakup opału, ale również wyposażenie się w specjalne maski ochronne na twarz. Ograniczają one ilość przedostających się do dróg oddechowych szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *